Povodom Europskog dana zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja 25. studenog u Zagrebu održali smo tribinu “Naša djeca naša budućnost – Edukacija kao prevencija”. Obilježili smo i drugi rođendan naše udruge!
Tribina je započela premijerom kratkog dokumentarnog filma “Stop pedofiliji u Hrvatskoj”, producentice Marije Badurine. Tri potresne priče žrtava osvještavaju cijelo društvo o problemu pedofilije i patnjama s kojim se susreću žrtve i njihove obitelji.
Hvala Gradu Zagrebu na otvaranju tribine, i dolasku Marinke Bakule Anđelić, zamjenice pročelnice Gradskog ureda za soc. zaštitu i osobe s invaliditetom.
Prva gošća, Irena Petrijevčanin Vuksanović, doc.dr.sc., predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu u Hrvatskom saboru, izlagala je o radu na promjenama Kaznenog zakona, što uvelike doprinosi pravednijem kažnjavanju počinitelja kaznenog djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djece. Njezino osobno mišljenje je da su kazne preblage i da je potrebno oštro kazniti počinitelje, ali naš Kazneni zakon trenutno ne dozvoljava takve presude.
Voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, Tomislav Ramljak, dipl. socijalni radnik, izlagao nam je o zlouporabi interneta i potrebi zaštite djece, te o potrebi edukacije djece i roditelja o svim opasnostima korištenja interneta.
Dijana Rizvić, sutkinja Općinskog Kaznenog suda u Zagrebu, Odjel za mladež, izlagala je o postupanju sa žrtvama u sudskom procesu.
Sandra Petrž, spisateljica, glazbenica, kazališna glumica i bivša žrtva zlostavljanja govorila je o proživljenim traumama u djetinjastu, zlostavljanju od strane oca te susretu s pedofilom. U cilju promoviranja dječjih prava pročitala je pjesmu naše članice udruge Danijele Ćuk, “Naša djeca”.
Psihoterapeutkinja iz Zagreba, Suzana Večerić, dr.med. psihijatrica, naglasila je da je veliki broj žena u njezinoj terapiji izjavilo o neprimjerenom seksualnom iskustvu u djetinjstvu i da se broj žrtava u njezinoj karijeri tijekom vremena nije smanjio.
Tamara Žakula mr.psih., voditeljica Dječjeg doma TIĆ iz Rijeke, izlagala je o radu multidisciplinarnog tima u Rijeci i njihovom višegodišnjem radu, te pozvala sve koji trebaju pomoć da se odazovu i jave na savjetovanje.
Gošća Karolina Vidović Krišto, mag. nov., urednica na HRT-u, govorila je o problemu Kinseyeve teze koji je do svojih zaključaka došao zlostavljanjem djece, čak i beba. Naglasila je problem institucionaliziranja pedofilije i nužnosti sprječavanja pedofilije u institucijama.
Prikazivanjem kratkog edukativnog animiranog filma za djecu, 5 pravila koja bi svako dijete trebalo znati do pete godine, želi se na jednostavan način educirati djecu o njihovim pravima na poštivanje i edukaciju.
Na samom kraju tribine, Marija Plavotić, članica udruge, kroz prezentaciju “Naša djeca naša budućnost – Edukacija kao prevencija” govorila je o radu udruge na edukaciji, te plakatima i programu koje je udruga pripremila. Kroz “Stranice za bojanje” roditelji na jednostavan način mogu razgovarati sa svojom djecom o njihovim pravima. Pri tome se djeci ne govori o seksualnosti ili zlostavljanju, nego isključivo o sigurnom ponašanju. Plakati za roditelje, stručnjake i građane odnose se na detaljnije upute što sve poduzeti ako vam se dijete povjeri. Udruga naglašava potrebnu konkretnog djelovanja u cilju edukacije djece.
Predsjednica Udruge Ruka, Dubravka Nemarnik, zahvaljuje se svim izlagačima, gostima i gledateljima, svim sponzorima, i članovima udruge, koji su svojim zalaganjem i doprinosom omogućili održavanje tribine. Naša djeca su naša budućnost i djelujmo svi zajedno tako da doprinosimo poboljšanju društva u kojem su djeca sigurnija. Odgovorni smo svi mi!
Udruga RUKA javnim tribinama želi osvijestiti i upoznati javnost, nadležne te stručne osobe s prijedlogom programa koji bi se provodio u odgojno-obrazovnim ustanovama i institucijama koje rade s djecom, već od predškolske dobi. Program se temelji na smjernicama Vijeća Europe za prava djeteta, čiji smo partneri. Edukacija bi se odnosila na djecu, ali i na odgajatelje, profesore, stručne suradnike, roditelje i sve ostale koji rade s djecom.