Poštovani članovi i simpatizeri, treća javna tribina Udruge Ruka vrijedna je medijske pozornosti i pažnje, ipak njihovo prešućivanje ovako vrijedne akcije i gostovanja političara prošlo je prešutno.
U nastavku je kratki tijek tribine i podrška gostiju.
————————
„Udrugu za pružanje podrške žrtvama pedofilije i njihovim obiteljima Ruka“, u petak 23. studenog, u Vijećnici grada Rijeke, održala je 3. javna tribinu „Naša djeca naša budućnost“, organizirana s ciljem osvještavanja o prijeko potrebnoj edukaciji roditelja, djece i društva o spolnom zlostavljanju djece. Tema tribine bila je „Edukacijom do prevencije“.
Gostovali su saborska zastupnica Mosta, Ines Strenja Linić, saborski zastupnik Živoga zida, Branimir Bunjac i gradonačelnik Rijeke, Vojko Obersnel, čija su izlaganja isticala potrebe za postrožavanjem zakona kao i implementiranjem edukacije kroz sustav obrazovanja, već od vrtićke dobi.
Uz njih je gostovala i stručnjakinja mr. Tamara Žakula Desnica prof. psih., ravnateljica Dječjeg vrtića „Tić“ Rijeka, a na samom kraju izlagala je mag.praesc.educ./univ.bacc.
Tribina je pokazala da je kod ovako teškog problema u bitnim odrednicama moguć konsenzus i sudjelovanje raznih stranaka i svjetonazora jer je u konačnici svima interes sigurnost i budućnost djece.
Jezive kratke scene filma, kojim je započela tribina, prikazale su odraslog muškaraca koji u šumi spolno zlostavlja djevojčicu. Scene su živo dočarale bespomoćnost i bezizlaznost djeteta, a lice djevojčice zastrašujući očaj, dok se pedofil zadovoljno smješkao. Zatim djevojčica plivajući u vodi pokušava izvršiti samoubojstvo utapanjem. Dojmljivi početak tribine, prikazao je djelomičnu realnost pedofilije, a sigurno nikoga nije ostavio ravnodušnim.
U uvodnom dijelu, predsjednica udruge, Erika Valić, iznosi kako je udruga i s kojim ciljevima osnovana, ali krucijalno je istaknula potrebu edukacije djece o spolnom zlostavljanju radi čega udruga organiziranjem tribina želi osvijestiti institucije i društvo naše zemlje.
„Situacija je u Hrvatskoj po pitanju zaštite djece od spolnog zlostavljanja poražavajuća. Radi se i o začaranom krugu – većina zlostavljača bila je i sama zlostavljana u djetinjstvu. Vjerujem da se edukacijom djece može u budućnosti uvelike smanjiti i broj zlostavljača.“
Uputila je okupljenoj publici pitanje – „Zašto djeca šute!?“ Prema statistikama svako je peto dijete spolno zlostavljano, a 90 % pedofilije događa se unutar obitelji. „Toj djeci, spolno zlostavljanoj od najbližih članova obitelji, teško je narušen osjećaj povjerenja, a s obzirom na to da su ih izdali najbliži članovi obitelji, djeca misle da im nitko drugi neće vjerovati. Upravo je zato nužno provoditi edukaciju djece u institucijama, kroz sustav obrazovanja već od vrtića. To je nešto što se „mora“, kao što učimo djecu kako prelaziti sigurno cestu i kako da se paze nasilnika na igralištu, tako ih isto moramo educirati kako da postupaju u slučaju da im se dogodi spolno zlostavljanje, ali i da sami prepoznaju neprimjereno ponašanje čime bi se moglo i spriječiti zlostavljanje!“
Gradonačelnik Rijeke, Vojko Obersnel, u uvodnom izlaganju daje punu podršku inicijativi udruge, a istaknuo je i dosadašnje zalaganje grada Rijeke, koji već dugi niz godina aktivno radi na edukaciji i prepoznavanju svih oblika nasilja, pa tako i seksualnog zlostavljanja. „Inicijativa vaše Udruge Ruka je dobro došla! Treba se posvetiti provođenju edukacije kroz sustav obrazovanja, a na tome moraju raditi stručne osobe“.
Saborska zastupnica Mosta, Ines Strenja Linić, u svom izlaganju ističe da nju osobno zanima – „da nema zastare, da se postrože kazne i da više nema rada za opće dobro“. Podsjetila je na prijedlog promjene kaznenoga zakona Irene Petrijevčenin Vuksanović, koji je u saborskoj proceduri još od studenog 2017. „Čeka se na ponovno čitanje i skupljanjem potpisa morati ćemo ih natjerati na drugo čitanje“.
“Edukacija mora biti dio kurikuluma. Možete krenuti prema ministici Divjak, ali ovo trebaju raditi stručnjaci radi osjetljivosti teme. Imate moju podršku! – poručila je Linić u svom izlaganju članovima Udruge Ruka, čiji cilj i jest ovom tribinom osvijestiti prvenstveno Ministarstvo obrazovanja, ali i druge institucije da krenu s realizacijom omogućavanja djeci edukacije o spolnom zlostavljanju djece, naravno primjeno njihovoj dobi, kako su i tijekom tribine kroz prezentaciju i stručnu literaturu sveobuhvatno izložili.
Saborski zastupnik Živog Zida, Branimir Bunjac, u uvodu izlaganja opisao je i svoju vlastitu traumu iz djetinjstva, susret s pedofilom, a govorio je i o pedofilu koji se slobodno šeće u njegovom susjedstvu te izjasnio zabrinutost jer ima dva sina. Nadalje je istaknuo opće poznatu važnu činjenicu, „Nakon što se kazne odsluže, imamo često slučajeve recidiva, možete očekivati da će počinitelj činiti isto.“.
Posebno osjetljivi po pitanju pravednijeg kažnjavanja, Živi zid, aktivno je radio, i ovaj je tjedan uputio u proceduru dvije izmjene zakona koji jačaju zaštitu djece. Jednom izmjenom traže da se udvostruče kazne za počinitelje kaznenog djela iskorištavanja i spolnog zlostavljanja djece, a drugom izmjenom javnu objavu registra pedofila. Na kraju svoga izlaganja Bunjac se kratko dotakao i pitanja svećenika pedofila, pri čemu je citirao papu Franju, „Nema pomilovanja za svećenike koji su zlostavljali maloljetnike“.
Mr. Tamara Žakula Desnica prof. psih., sa svog stručnog stajališta ne slaže se s javnim registrom jer to može biti poziv na linč. Mišljenja je da ne treba dolaziti u situaciju da se roditelji suočavaju sa pedofilom. Također kao stručnjak iznosi važnost edukacije kao ključni dio prevencije, a da se prevenciji treba pristupati sveobuhvatno, jer često dolazi do poliviktimizacije.
Radi potrebne edukacije šire javnosti, prozvala je i medije, te postavila pitanje „Koliko mediji idu u smjeru prevencije, a koliko u smjeru poticanja nasilja?“.
Psih. Žakula Desnica iza sebe ima dugogodišnji rad na nizu projekata kojima su provodili edukaciju roditelja i djece na području svih oblika zlostavljanja. U DV „Tić“, u radu s djecom i obiteljima uključen je multidisciplinarni tim stručnjaka kojeg čine psiholozi, socijalni radnik, odgajatelji te psihijatar i pedijatar, i iako je iza njih 20 godina rada i puno toga napravljenog mišljenja je, da gledajući sadašnju situaciju uočava potrebu za još puno angažmana.
Na kraju izlaganja govorila je o važnosti uključenosti institucija – „ Edukaciju treba shvatiti ozbiljno, treba biti osmišljena dubinski i trebaju je provoditi stručnjaci, u kontinuitetu na razini države, a ne na razini projekta!“ Za edukaciju djece „nekako je tu uvijek nedostatak novca?“.
Mag.praesc.educ./univ.bacc.
„Odgojno obrazovni djelatnik po primanju informacije o sumnjivom ponašanju kod djeteta istu prenosi ravnatelju, nakon čega on odmah mora kontaktirati policiju i socijalnu službu“.
Govorila je i o povjerenju učenika – „Od iznimne je važnosti da odgojno-obrazovni djelatnici, ustanove učine sigurnim mjestom za djecu, učenike, jer u suprotnom dolazi do konta-efekta. Nemali broj puta nastavnici kažu kako će učenike poslati pedagogu ili ravnatelju ako se ne ponašaju kako treba, a samim time stavljaju u lošu konotaciju stručni tim, zbog čega se učenik može ustručavati razgovarati s istim.“
S obzirom na to da je vjerojatno svako peto dijete spolno zlostavljano, a 90 % pedofilije događa se unutra obitelji, potrebno je educirati ravnatelje, učitelje, pedagoge … kako bi prepoznali spolno zlostavljano dijete i prijavili nadležnim institucijama. Postavlja se pitanje koliki je broj prijava od strane djelatnika obrazovnih ustanova? Koliko su djelatnici educirani i da li znaju da su zakonski obavezni prijaviti sumnju? Kada bi se danas nasumično upitalo tetu u vrtiću ili učiteljicu o prepoznavanju znakova spolnog zlostavljanja da li bi pokazali zainteresiranost i educiranost?
Na samom kraju tribine gosti izlagači aktivno su i replicirali jedni drugima, a u raspravi Strenja Linić se dotakla i problema pravosuđa u Hrvatskoj. „U Hrvatskoj je pravi problem pravosuđe, sudovi nemaju ujednačen pristup i sudci nisu educirani.“. Položaj žrtava otežava dugotrajnost postupaka i neujednačenost sudske prakse iako postoje zakonske mogućnosti – oni se ne provode.
Tema spolnog zlostavljanja djece, pedofilija, još je uvijek tabu tema u našem društvu, tema od koje s ljudima „diže kosa na glavi“, tema od koje ljudi okreću glavu i požele da nisu ništa vidjeli niti čuli. Ipak tribina je uspješno organizirana i atmosfera bez obzira na to što je riječ o pedofiliji, edukativna, prijeko potrebna našem društvu i poruka je svima koji ste propustili ovu tribinu svakako se nemojte susprezati odazvati idućoj javnoj tribini Udruge Ruka i osvijestiti se o realnosti koja nas okružuje, i o potrebi i pravima djece na život bez spolnog zlostavljanja.
Nakon izlaganja članovi udruge, zahvalili su se na gostovanju svim izlagačima koji su im dali podršku, kao i pokrovitelju – gradu Rijeci, svim posjetiteljima, te izjavili da su doista zadovoljni održanom tribinom. Svečano su objavili da im je u planu iduće realizirati otvaranje podružnice u gradu Zagrebu i u Istri. „Udruga Ruka se širi, raste i drago nam je da su i drugi građani Hrvatske uz nas!“
Ako želite poduprijeti rad „Udruge za pružanje podrške žrtvama pedofilije i njihovim obiteljima Ruka“, saznati više o ciljevima i djelovanju udruge, upite možete poslati na email: hrvatskaprotivpedofilije@