– Naš je CILJ –
– RAZGOVORE O SIGURNOSTI TIJELA uključiti u svakodnevnu komunikaciju s djecom. Ove brošure za promicanje prava sigurnosti djece (nastale u suranji sa the Mama Bear Effect udrugom) besplatne su za obitelji, učitelje, zagovornike, organizacije mladih i neprofitne organizacije, koje ih mogu preuzeti i distribuirati za učionice, događaje i prezentacije. (Ukupno osam bojanki vrijedan su alat koji možete koristiti za edukaciju djece i kao uvod u razgovor)
Promicanje tjelesne autonomije
Poučavanje djece da su oni „šefovi svoga tijela“ pomaže im naučiti da imaju pravo odlučiti kako oni žele da netko drugi dodiruje njihovo tijelo. U svijetu u kojem puno toga nije pod njihovom kontrolom – poput dodira, zagrljaja, poljubaca, golicanja itd. interakcije su na koje oni mogu odgovoriti sa DA ili NE.
Bilješka o tjelesnoj autonomiji
Od najranije dobi naša djeca ovise o nama kako bismo im osigurali sigurnost i zaštitu. Kada ih prisiljavamo da drže, ljube ili grle nekoga s kim im je neugodno – govorimo im da njihov osobni prostor i osjećaji nisu važni niti da su u njihovoj kontroli.
U biti im govorimo da bi trebali “podnijeti” kada osoba s autoritetom / starija osoba želi sudjelovati s njima u fizičkom kontaktu, čak i kada to oni ne žele. Nasilnici nisu glupi, oni razumiju moć koju imaju nad djetetom i pretpostavku drugih da su njihove namjere dobre!
Prislini osjećaji nisu poštovanje
Poštovanje je međusobno razumijevanje dviju osoba, bez obzira na dob ili položaj. Ljubav bi također trebala biti uzajamna, a odrasli bi trebali poštovati pravo djeteta da se uključe u ljubav kad su spremni i voljni, a ne zato što mislimo da bi trebali ili zato što znamo da su naše namjere dobre.
I obrnuto, naša djeca ne bi trebala prisiljavati nekoga drugoga na poljubac, zagrljaj ili dodir. Ako netko kaže ne, gura nas ili bježi, ili im naše dijete čini nešto neugodno – moraju se zaustaviti i dati toj osobi prostor.
Svi mi zaslužujemo da se poštuje naš osobni prostor.
Privatni dijelovi tijela i privatnost
Dok bi neki dodiri, zagrljaji, škakljanje itd. mogli biti uredu, važno je pomoći djeci da razlikuju da ako to netko učini na privatnim dijelovima tijela, to nije u redu. Budući da je većina seksualnog zlostavljanja koje uključuje malu djecu često počinjena od strane člana obitelji ili osobe kojoj je povjereno da brine o djetetu, bitno je da se ova lekcija promiče u ranoj dobi.
Bilješka o privatnim dijelovima tijela
Možda ćete primijetiti da se koristi riječ “vulva” umjesto “vagina” u vezi s privatnim dijelovima. Tehnički govoreći, vagina je unutarnji prolaz do maternice. Vulva je vanjski dio ženskih genitalija, što uključuje stidne usne, klitoris i vaginalni otvor, to je dio vidljive ženske anatomije.
Neki koriste riječ “guza” u odnosu na stražnjicu, ali vi ste, naravno, dobrodošli koristiti bilo koju riječ koja je uobičajena u vašoj obitelji. Stražnjica, općenito, nije “tabu” dio tijela, poput penisa / skrotuma / vulve / vagine – stoga se smatra da su neke varijacije u terminologiji za stražnjicu u redu, ali poučavanje ispravnih riječi za genitalije važno je tako da se djeca koristeći ih ne osjećaju sramotno ili neugodno.
Bilješka o instinktima
Mlađa djeca mogu se osjećati neodlučno oko mnogih situacija ili ljudi, to je normalno i traže od nas da uspostavimo osjećaj sigurnosti i zaštite.
Oni moraju znati da ćemo ih zaštititi i zauzeti se za njihovo pravo da se osjećaju sigurno, čak i ako je to nešto bezopasno kao što je sjedenje na krilu Djeda Božićnjaka ili dobre tete ili kod tetka – ne radi se o tome što osjećamo – fokus mora biti na tome kako se naša djeca osjećaju.
Kako sazrijevaju, prirodno će biti naviknutiji na takve situacije; nije korisno prisiljavati dijete da “prevlada” strah – to često samo izaziva strahove koji uzrokuju više tjeskobe za dijete. Ponekad će njihovi instinkti biti jači od naših – ne zanemarite osjećaje vašeg djeteta!
Bez obzira na istinu, ako nam naša djeca ne mogu vjerovati da budemo tu za njih, oni mogu biti obeshrabreni za traženje pomoći kod odraslih osoba. Naš je zadatak da iskoristimo ove mogućnosti, bez obzira koliko nam se činile trivijalne, da se povežemo s našom djecom i da im damo do znanja da cijenimo njihovo pravo da se osjećaju sigurno.
Osnaživanje protiv predatora
Podučavanje djece o prikladnim i neprikladnim ponašanjima važno je jer pomaže njima i nama da prepoznamo situaciju koja bi mogla dovesti do seksualnog zlostavljanja. Bez obzira na namjere osobe, ti su savjeti važni za stvaranje i održavanje okruženja kojem je prioritet sigurnosti djece.
Bilješka o “Iznenađenjima i tajnama”
Mnogo osuđenih zlostavljača priznalo je da su bili iznenađeni koliko je lako nagovoriti dijete da svoje zlostavljanje drže tajnom. Tajnost je, očito, ključna za zlostavljača.
Mnogi zlostavljači će pripremati dijete tako da ih drže u malim tajnama (nemojte reći mami…), a zatim će nastaviti dalje sve do realizacije zlostavljanja. Podučavajući svoju djecu u ranoj dobi, da nije dopušteno imati tajne pred mamom i tatom, smanjujete rizik da predator započne to raditi vašem djetetu.
Tajna nije dopuštena. Navedite primjere i uvjerite se da vaše dijete i vaši prijatelji / obitelj znaju da tajne nisu dopuštene – čak i ako je riječ samo o potkupljivanju s kolačićima prije večere.
Bilješka o tome “Kome bi rekli?”
Važno je identificirati više odraslih osoba kome bi se vaše dijete moglo povjeriti da ostanu sigurni. Djeca često oklijevaju reći svojim roditeljima jer se boje- da budu u nevolji (zbog zlostavljanja ili elementa ucjene, recimo, na primjer, njihov zlostavljač im je dao novac, probalo je alkohol ili je dijete nešto učinilo iako je znalo da nije trebalo), navodeći zlostavljača u nevolju, ili samo stvaranjem problema s kojim se obitelj mora nositi. Bake i djedovi ili tetke / ujaci su izvrsni, ali također birajte ljude koji nisu obiteljski povezani – učitelji, pružatelj dnevne skrbi (oba su ovlašteni izvjestitelji i po zakonu moraju prijaviti sumnju ili otkrivanje zlostavljanja), roditelji prijatelja, trenera itd.
Neka vaše dijete zna, da ako se dogodi, da im netko ne povjeruje ili im ne pomogne, oni moraju nastaviti govoriti! Čak i odrasli ljudi nas ponekad iznevjere, ali zato djeca moraju imati nekoliko osoba u krugu sigurnosti.
Također – poduzmite sljedeći korak i razgovarajte s tim ljudima i javite im da ste ih vi i vaše dijete odabrali kao dio njihovog “kruga sigurnosti”. Razgovarajte o tome što trebaju znati kada je u pitanju rješavanje zloupotrebe (i znati potencijalne znakove zlostavljanja).
Djeca su najbolje zaštićena kada su okružena zajednicom odraslih koji su voljni i spremni štititi ih i braniti.
Naša djeca su naša budućnost!
Udruga RUKA
- Edukacija roditelja i djece najbolja je prevencija u cilju smanjenja broja žrtva pedofilije
- Ohrabrite se i razgovorom educirajte svoje dijete
- Pročitajte “Pravilo donjeg rublja”
*Izvor: The Mama Bear Effect