18.3.2018. u 16,00 sati održana je edukativna tribina NAŠA DJECA NAŠA BUDUĆNOST, pod pokroviteljstvom grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, u prostorijama GČ Gornji grad.
Tribina “Naša djeca, naša budućnost” kojoj su nazočili stručnjaci pomagačkih struka, Romano Kristić, pročelnik Upravnog odjela za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo, i članice Udruge za pružanje podrške žrtvama pedofilije i njihovim obiteljima “Ruka” u cilju podizanja senzibiliteta i edukacije građana o toj teškoj temi. Okupljenima se prvo obratila predsjednica udruge “Ruka” Erika Valić koja je objasnila kako su se udružili i krenuli prema Saboru s prijedlogom stvaranja posebnog Lex specialis, tzv. antipedofilskog zakona, nakon otpuštanja jednog pedofila na uvjetni otpust natrag u dvorište žrtve te u neposrednu blizinu osnovne škole i zbog toga što su u udruzi svjesni poraznih zakonskih odredbi po pitanju pedofilije koja se trenutno sudi prema Kaznenom zakonu te još gorom sudskom praksom. Dodala je kako je seksualni zločin protiv djeteta najgori mogući zločin te da djeca trebaju pomoć odraslih jer se ne mogu sama zaštititi. Dubravka Nemarnik istaknula je problem stigmatizacije djece žrtava pedofila te problem donošenja presuda počiniteljima seksualnog zločina protiv djeteta jer ni jedan do sada nije dobio više od tri ili četiri godine, iako je sadašnjim kaznenim zakonom predviđeno maksimalno deset godina. Tvorac Marijinog zakona iz Republike Srbije Slobodan Jovanović, otac stradale Marije Jovanović, žrtve pedofila, objasnio je kako je situacija u kojoj se našao u tom trenutku izabrala njega i da je pomislio ako su druge države uspjele napisati i usvojiti antipedofilski zakon, zašto ne bi i on sam to mogao, te je tako nastao jedini antipedofilski zakon na ovim prostorima. Stručni osvrt na taj problem dao je i Tomislav Ramljak, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, koji je istaknuo kako se osobe rađaju sa seksualnom sklonosti prema djeci koju smatraju seksualnim objektom, te da u Hrvatskoj još uvijek nema tretmana za pedofile koji odsluže kaznu. Ljiljana Šapić-Kozar, psihologinja Psihorehabilitacijskog centra za djecu i mlade, osvrnula se na psihološke aspekte doživljene traume kod djece žrtava seksualnog nasilja i poručila kako je dužnost pomagačkih struka da zaštite i prijave svaki oblik seksualnog nasilja prema djeci. F. Mamić
Gosti tribine bili su: gosp. Slobodan Jovanović, tvorac Marijinog zakona iz Novog Sada, gosp. Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osjeka, te gđa Ljiljana Šapić Kozar, psiholog.
Video prilog u produkciji Osječke televizije možete pogledati ovdje: